В Умані вшанували пам’ять жертв радянських політичних репресій

Сьогодні 21 липня 2021 року, минають 80-ті роковини від часу сумних подій під назвою «Чортківський етап».

Цього дня у стінах колишнього Свято-Покровського Василіянського Монастиря Божественну Літургію та Панахиду за померлими очолив о. Дмитро Белей, парох місцевої громади УГКЦ. Звертаючись до присутніх душпастир зазначив: «Понад 1000 українців – інтелігенція, патріоти, члени ОУН-УПА, священники – котрих радянська влада і її каральний орган НКВД кинули в каземати Чортківської тюрми. Дехто був розстріляний на місті без суду й слідства, декого розстріляли по дорозі з Чорткова до Умані під час спроби втечі, але більшість розстріляли в Умані. Вічна пам’ять невинно вбитим українцям 21 липня 1941 року Божого».

Зазначимо, що даний захід відбувається щорічно в останню п’ятницю липня. Згідно архівних даних розстріляно і закопано 767 в’язнів.

Довідка. Згідно архівних даних органи державної безпеки УРСР намагалися вивезти заарештованих із прифронтової смуги Західної України вглиб країни. 19 липня 1941 року ув’язнених з Чорткова відправили до Умані. Дійшли далеко не всі в’язні. Багато загинуло в дорозі. Після виснажливого переходу люди не могли рухатися, а на п’яти колоні наступав німецький фронт. Енкаведисти вирішили всіх розстріляти. 20-21 липня червоні звершили свою чорну справу. Невеликими групами людей заганяли у підвал і під гудіння автомашин розстрілювали їх.

Згідно по розпорядженню Військового Прокурора фронту і заступника народного комісара Держбезпеки т. Ткаченка – розстріляно і закопано 767 в’язнів, засуджених і підслідних за контрреволюційними статтями. В’язні, що слідували етапом, засуджені по побутових статтях у кількості 64 чоловік, звільнені, з яких 32 в’язні (поляки) тимчасово залишені в тюрмі м. Умані.

За часів незалежності України на братській могилі поставили пам’ятник, а до 70-річчя трагедії з ініціативи родичів загиблих облаштували меморіал. На гранітних плитах викарбувані 753 прізвища загиблих. Найстарший — 70-річний Михайло Береза, учитель із села Копичинці, наймолодші — 18-річні гімназисти, серед них двоє дівчат — Нуся Саган і Софійка Зелінська з Борщева.

Історично довідка за матеріалами: http://04744.info/istoriya-umani/item/12739-chortkiv

Пресслужба Київської Архиєпархії