Історія

Київська Архиєпархія УГКЦ є однією з правонаступниць Київської митрополії, що утворилася у 988 році в результаті хрещення Руси-України князем Володимиром Святославичем, як церковна провінція Константинопольського Патріархату з центром у місті Київ.

У 1458 році, через повстання у Москві Московської митрополії, Константинопольський Патріархат сформував нову Київську митрополію, що перебувала поза впливом московських ієрархів та князів.

Розділення Київської митрополії на Унійну та Православну

У 1596 році рішенням більшості церковної ієрархії Київської митрополії була відновлена єдність з Апостольським Престолом була перепорядкована Папі Римському після прийняття Берестейської унії і проіснувала як єдина еклезіальна структура до 1620 року, коли єрусалимський патріарх Феофан, на прохання гетьмана України Петра Сагайдачного, висвятив для Київської Православної Митрополії митрополита Йова Борецького та нових єпископів, що поклало початок існуванню двох Київських митрополій – унійної (греко-католицької) і православної.

Ліквідація Унійної митрополії (1839)

Київська Унійна Митрополія була ліквідована в 1839 на псевдо-соборі в Полоцьку і насильно приєднана до Російської Православної Церкви.

Відродження УГКЦ в Центральній Україні

Після виходу УГКЦ з підпілля та відродження незалежності України на поч. 90-их років ХХ ст., почала відновлюватись УГКЦ на території Лівобережної України.

2 квітня 1996 року декретом Верховного архиєпископа УГКЦ Мирослава-Івана кардинала Любачівського утворено Києво-Вишгородську Екзархію, яка обіймала всю територію України окрім Галичини. Згодом з Києво-Вишгородської Екзархії утворились (шляхом виокремленння) такі еклезіальні структури, які входять до складу Києво-Галицької Митрополії УГКЦ:

• Київська Архиєпархія;
  • Луцький Екзархат;
  • Донецький Екзархат (в 2014 р. виокремлений з Донецько-Харківського Екзархату);
  • Харківський Екзархат (в 2014 р. виокремлений з Донецько-Харківського Екзархату);
  • Одеський Екзархат (в 2014 р. виокремлений з Одесько-Кримського Екзархату);
  • Кримський Екзархат (в 2014 р. виокремлений з Одесько-Кримського Екзархату).

21 серпня 2005 р. проголошено перенесення осідку Глави УГКЦ зі Львова до Києва.

18 серпня 2013 р. освячено Патріарший Собор Воскресіння Христового УГКЦ.

СТАТТІ, ДОПОВІДІ