Звернення Преосвященного Владики Йосифа Міляна до духовенства та мирян Київської Архиєпархії УГКЦ з нагоди Міжнародного Дня Сім’ї

Христос воскрес!

1. Щороку 15 травня вся світова та церковна спільнота урочисто відзначає Міжнародний День сім’ї, зосереджуючи нашу увагу на основній клітині суспільства та «домашній Церкві». Можна з впевненістю сказати, що все найкраще, що людина отримує: дар життя, можливість всебічного розвитку, вміння співпереживати, радіти, співстраждати, відкриватися на допомогу ближньому, вона ввібрала у себе у лоні сім’ї. Тому в цей день головним завданням Христової Церкви є нагадати про важливі аспекти сімейного співжиття: Подружжя, Батьківство, Синівство.
  2. В основі кожної сім’ї закладений особливий подружній зв’язок. Християнський союз чоловіка та жінки, яких єднає Господь, є Таїнством, і жодна інша сила не повинна ламати цю єдність. У фундаменті кожного такого подружжя лежить святість та недоторканність сімейного пари, яка впродовж цілого земного життя єднається у взаємній любові, вірності, бажанні бути щасливими та ощасливити один одного. У подружжі для чоловіка його іконою, з якою і через яку він звертається до Первообразу, є його дружина, та навпаки, і саме в таких відносинах з Богом і між собою, кожен вчиться жити не для себе, а для іншого (іншої).

3. Плодом правдивої любові подружжя є діти. Вони, зростаючи у християнській сім’ї, у своєму прагненні до святості, повинні шукати Бога, шукати Воскреслого та Переображеного Христа, дивлячись на праведне життя своїх тата та мами. Діти, які є даром для своїх батьків, повинні вчитися обдаровувати їх повагою, послухом, радістю та шанувати їх повсякчас.

4. В цей час прагну пригадати, що у кожного з нас є батьки (чи живі, чи вже відійшли у райські обійми Бога-Отця), щоб ми могли подякувати за Божу любов, яка через любов батьків і далі проявляється у нас. Зателефонуймо мамі-татові; помолімось за упокій тих, які відійшли, щоб через спілкування і молитву завжди мати «одне серце і одну душу» (Ді. 4,32).

5. Сучасний світ постійно змінюється та трансформується під впливом інноваційних технологій та глобалізаційних процесів, проте сім’я залишається основою, яка уможливлює весь цей сучасний прогрес, та є середовищем гармонійного життя усіх членів сімейної інституції.

6. Сьогодні сім’ї зустрічаються з багатьма викликами. Ми бачимо скільки сімей страждають, бо хтось розчарувався у своєму подругові, хтось шукає кращої альтернативи, хтось відчув біль у серці через зраду коханої людини, багато родин страждає від нарко-, алко- та інших видів залежності котрогось із членів сім’ї. Для таких родин, ми, християнські подружжя, повинні, єднаючись у молитвах, подати руку підтримки та випромінювати світло Христової надії для подолання труднощів та усунення проблем.

7. Найбільшим викликом, який заторкнув українську сім’ю сьогодні, є війна. Сім’ї змушені розлучатися, жити в постійному страсі й передчутті втрати один одного, в безнадії майбутнього… Не дозволяймо сьогодні війні знищувати віру нашої християнської родини. Не біймося відкривати наші серця, наші руки і простирати наші обійми тим сім’ям, у яких постійно кровоточить рана війни. Не дозволяймо страхові перемогти, а опановуймо його милосердям та бажанням послужити для наших сімей. Адже прийде час і сім’ї об’єднаються, а в нашій державі запанує справжній мир і за словами Т.Г. Шевченка «і на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі».

Благословення Господнє на Вас!

+ Йосиф Мілян,
Єпископ-помічник, Протосинкел