«Будьмо гостинними до прибулих без звинувачень у сепаратизмі», – Владика Йосиф Мілян

У рамках IX Екуменічного соціального тижня під час круглого столу про роль церкви в роботі з вимушеними переселенцями владика Йосиф Мілян розповів про стратегію душпастирської та соціальної роботи УГКЦ з переселенцями та постраждалими на війні.

dsc_0473

За Його словами, перед церквою стоять 2 важливі виклики – навчити людей бути гостинними до прибулих без упередженого ставлення і скоординувати соціальну роботу церкви.
«Сучасне суспільство розв’язує проблеми засобом сили. А чи вміє сучасна педагогіка запропонувати майбутньому поколінню здатність милосердям здобувати світ? Навіть наша християнська позиція часто має уяву силою духовних практик здобувати Боже Царство. Юнак, який прийшов до Христа, був певний, що все зробив, що виконуючи заповіді змалечку, він здатний осягнути Боже Царство. Яку можливість дає Бог для України сьогодні? Здобувати чиєсь серце, нагодувати нужденного, напоїти спраглого і подорожуючого в дім прийняти. Як казав Христос, милості хочу, а не жертви», – наголосив Владика.
Він закликав вірян УГКЦ і всіх християн доброї волі продовжувати безперервний піст і молитву о 21.00 кожного дня за мир в Україні. За рішенням вищого духовенства у понеділок 5 областей Центральної України зберігають строгий піст і молитву за біженців, вимушених переселенців і постраждалих на війні.
Владика назвав основні кроки церкви в роботі з ВПО: 1) створили координаційну раду душпастирства в кризових ситуаціях, яка послужила комунікаційним майданчиком для структур, які працюють з постраждалими на війні; 2) організували Центри для переселенців серед монаших згромаджень (особливо активні отці-єзуїти); 3) зустріч Глави УГКЦ Святослав Шевчука з Папою Франциском з проханням солідарності і моральної підтримки в умовах насильницької зовнішньої агресії.
Однією з найважливіших досягнень в глобальному плані є акція Папа для України, під час якої понтифік оголосив збірку для України серед католиків Європи, вважає єпископ: «Найважливіше те, що Святіший Отець порушив мовчанку Європи. Він став голосом, тим, які страждають в Україні. Говорячи про гуманітарну кризу, він апелював до сумління європейських католиків і наголошував, що українці – також католики».
На синоді єпископів УГКЦ, який відбувся 4-11 вересня у Львові, духовенство обговорювали тему дияконії, служіння церкви в тому числі і біженцям, мігрантам та переселенцям зі сходу України. Владика Йосиф Мілян нагадав про деякі ключові рішення в роботі з такими людьми як своєрідну дорожню карту церкви: 1) правлячим архиєреям доручили співпрацювати з благодійним фондом «Карітас», створити пасторально-соціальну місію на межі Донецької, Луганської і Харківської областей і забезпечити діяльність координаційної ради душпастирства в кризових ситуаціях; 2) доручити «Карітасу» співпрацю з іншими католицькими структурами задля створення в Києві національного консультаційного центру з фізичної, психологічної та духовної реабілітації для травмованих; 3) у співпраці з «Карітасом» розпочати соціальне навчання семінаристів духовного супроводу людей, які постраждали від війни в Україні; 4) зібрати на парафіях інформацію про фактичну кількість постраждалих від війни і про можливість допомоги таким людям.
«Церква повинна надавати голос тим, хто його не має. У Західній Україні іноді бувають випадки, що через війну люди проектують на переселенців свої тривоги, збентеження, страхи і переживання, образливо звинувачуючи їх у сепаратизмі. Церква має роз’яснювати місцевим людям необхідність більш гостинного ставлення до переселенців. Недостатньо говорити лише про людські цінності, солідарність і гостинність. Треба акцентувати увагу на суто релігійному підході щодо гостинності до приходнів ще з Святого Письма», – зазначив Єпископ.
УГКЦ докладає зусиль, щоб розширити соціальне служіння і за межами України, каже Владика. Як очільник пасторального відділу у роботі з мігрантами, він довідався, що українці живуть у 45 країнах світу і з них поки що лише 18 охоплені душпастирською опікою.
Владика Йосиф Мілян повідомив, що цього року в рамках зустрічі східних католицьких єпископів з 21 по 23 жовтня у Фатімі відбудеться форум для мігрантів Європи. До участі запрошені представники МОН і МЗС України. На форумі обговорюватимуть проблеми міграційного права в Україні, процеси асиміляції та збереження християнського і національного обличчя.
Нагадаємо, у Львові триває Екуменічний соціальний тиждень, у рамках якого вчора, 27 вересня у Львові відбувся круглий стіл «Роль церкви в роботі з вимушеними переселенцями», у якому брали участь представники різних конфесій, соціальні працівники, науковці і духівники УГКЦ обговорювали результати роботи церкви в допомозі вимушеним переселенцям. Спікери заходу: єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ Владика Йосиф Мілян, голова Духовного управління мусульман України, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Шейх Саід Ісмагілов, координатор проекту допомоги вимушеним переселенцям «Карітас-Україна» Григорій Селещук. Модератор круглого столу – президент Інституту екуменічних студій УКУ о.д-р Іван Дацько.
Джерело: УКУ