Блаженніший Святослав у Києві освятить саркофаг та фігуру князю Аскольду

22 травня 2022 року, Блаженніший Патріарх Святослав освятить саркофаг та фігуру князю Аскольду, який буде встановлено в крипті Святого Сильвестра папи, що у храмі Святого Миколая Чудотворця УГКЦ на Аскольдовій могилі у Києві.

Зазначимо, що роботи над створенням цього пам’ятника розпочалися ще у 2020 році, коли Митрофорний Протоієрей Ігор Онишкевич, парох храму Миколая Чудотворця, презентував цю ідею Владиці Йосифу Міляну, Єпископу-помічнику Київської Архиєпархії. Отримавши благословення Архиєрея душпастир разом з парафіянами та жертводавцями розпочали втілювати задум у життя.

Невдовзі Владика Йосиф на Аскольдовій могилі оглянув роботи, які велися над створенням пам’ятника. Тоді в коментарі для пресслужби Київської архиєпархії Архиєрей зауважив, що в давнину було заведено визначних людей і великих князів хоронити на високій місцевості. Так було з князем Аскольдом, над могилою якого побудовано храм Святого Миколая. Символічно цей храм названо на честь Святого Миколая Чудотворця. Саме це ім’я в хрещенні отримав князь Аскольд. «Ми сьогодні детально досліджуємо нашу українську історію, наших князів та видатних особистостей. Досліджуємо рівно ж постать Аскольда, який на наших землях був одним із перших християн. Тому в тому місці, де побудовано храм Святого Миколая Чудотворця постане саркофаг з постаттю князя Аскольда. Цей пам’ятник є ще одним видимим акцентом підтвердження нашої славної історії», – наголосив архиєрей.

Своєю чергою о. Ігор Онишкевич, парох місцевої громади додав, що люди часто запитують про місце поховання Аскольда та хочуть до нього доторкнутися. «Тому громада вірних, яка молиться в цій церкві вирішила створити саркофаг, як пам’ятний знак поховання князя Аскольда. Ідею його створення запропонували парафіяни, котрі приходять сюди на молитву та хочуть бачити це місце поховання і свідчити його іншим».

Скульпторами фігури Аскольда є відомі в Україні та за її межами Олесь Сидорук та Борис Крилов, які працюють разом з 1999 року. Вони закінчили академію образотворчого мистецтва та архітектури, а відтак заснували «Творчу майстерню Сидорука та Крилова». Олесь та Борис є членами національної спілки художників України та Британської  королівської спілки скульпторів. За час свого творчого шляху створили більше тридцяти монументальних творів в Україні та країнах Європи. Зокрема багато їхніх робіт прикрашають міста Литви. Їхня праця високо оцінена державними нагородами України та Литви. Відомим ділом скульпторів є зокрема пам’ятник Блаженнішого Патріарха Любомира Гузара у Вінниці.

Як зазначив Олесь Сидорук видатна постать Київської Русі, непереможний князь Аскольд-Миколай є першим хрестителем українських земель. Він спочив на дніпровських схилах, де був похований. Символічний надгробок князю встановлений в крипті церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі. Саркофаг зроблений у візантійському стилі, який був поширеним на той час в Київській Русі. На саркофазі знаходиться бронзова постать спочилого князя.

«Образ Аскольда – це мистецька та наукова реконструкція нашої творчої команди, в якій працював відомий український історик Олександр Алфьоров та архітектор Руслан Кухаренко. Це була дуже цікава і кропітка праця, де по крупинкам збирався образ і композиційні елементи. Фігура лежить на символічному вітрилі, що символізує його походи на Візантію», – наголосив скульптор.

Він також додав, що життя князя Аскольда овіяне легендами. «За інформацією Нестора Літописця цей князь мав брата Дира з яким вони припливли Дніпром, звільнили місто від ворогів і стали у ньому правити. Польські літописці дають інформацію, що Аскольд був нащадком князя Кия – засновника Києва. За деякими версіями саме під час походу Аскольда на Константинополь сталось Влахернське диво. Тоді над захисниками міста з’явилась Богородиця, яка покрила воїнів своїм омофором і врятувала їх. Побачивши це диво вражений Аскольд прийняв хрещення, а свято Покрови Пресвятої Богородиці від того часу назавжди стало особливо шанованими українцями. Відновлення імені князя Аскольда довгий час залишалось в тіні історичної науки. Його постать вважалась такою, що не підходить до російської концепції історії Русі, яка починалась з неіснуючого на той час Новгорода та міфічним Рюриком».

Освячення фігури розпочнеться о 10:00 год., Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолить Отець і Глава УГКЦ. Блаженніший Святослав. Опісля відбудеться освячення фігури, яку названо «Спочинок Київського князя Аскольда у Хрещенні Миколай, в крипті Святого Сильвестра папи», що на Аскольдовій могилі у Києві. Відтак заплановано концерт дзвонів-карильйонів.

Парох храму о. Ігор Онишкевич запрошує усіх містян та гостей столиці на цю історичну подію. «Це важлива для нашого міста подія, адже з 1966 року, коли Київська громада торжественно святкувала тисячоліття хрещення Аскольда, міський і Церковний уряд прийняли рішення про встановлення пам’ятника Аскольду. Тому ця фігура є таким першим пам’ятником в честь Аскольда, яку створила громада УГКЦ. Наступним кроком буде створення пам’ятника на каплиці посвяченої його хрещенню, чуда Богородиці у Влахерні над Дніпром. Маємо надію що уряд міста Києва підтримає таку ідею громади».

Пресслужба Київської Архиєпархії