Дві вулиці Києва можуть перейменувати іменами святих УГКЦ. Триває голосування

У додатку «Київ Цифровий» розпочато рейтингове електронне голосування щодо перейменувань міських об’єктів, назви яких пов’язані з російською федерацією та її сателітами. Голосування триватиме до 19 червня. Серед численних пропозицій знаходяться зокрема дві ініціативи пов’язані з Українською Греко-Католицькою Церквою.

Як повідомляють на сайті міської ради Києва наразі вже сформовано остаточний перелік міських об’єктів, що підлягають перейменуванню, до списку увійшли 296 об’єктів, які було відібрано експертною комісією.

Серед пропозицій перейменуванню підлягає вілиця Генерала Вітрука у Святошинському районі, яку запропоновано перейменувати на вул. Йосафата Кунцевича, а також вулиця Миколи Раєвського у Печерському районі, яку запропоновано перейменувати на вул. Йосафати Гордашевської.

Для того, щоб проголосувати в додатку «Київ Цифровий»:

– обирайте «Електронна демократія» ⟶ «Голосування за дерусифікацію»;

– переглядайте перелік назв і натискайте «Проголосувати».

За словами керівника цифрової трансформації Києва (CDTO) та заступника голови Київської міської державної адміністрації Петра Оленича, прийняти участь у голосуванні можуть усі громадяни України, для верифікації використовується Bank ID. «Вибирайте розділ «Електронна демократія», оновлюйте застосунок і віддавайте свій голос до 19 червня включно. Усі результати передадуть у Київську міську раду для подальшого розгляду та експертизи. Зручно, прозоро і в декілька кліків — так працює електронна демократія», – зазначив Петро Оленич.

Додаток «Київ Цифровий» доступний для завантаження в App Store і Google Play. Завантажити та встановити додаток в телефон можна за цим посиланням: https://kyiv.digital/start

Покрокова інструкція для осіб які бажають віддати свій голос за перейменування вище зазначених вулиць:

1. Обраєте рубрику «Оновлення в цифровому» або «Дерусифікація»
  2. Перед голосуванням потрібно пройти автентифікацію; найкраще це робити через Приват24 або МоноБанк
  3. Під літерою «В» знаходимо вулицю «Вітрука» та обираємо Йосафата Кунцевича;
  4. Під літерою «Р» знаходимо вулицю «Раєвського» та обираємо Йосафати Гордашевської.
  5. Поширюємо дану інструкцію серед знайомих і заохочуємо до голосування.
  6. Голосування триває до 19 червня, тому поспішаймо.

Пресслужба Київської Архиєпархії

Довідка:

Йосафат (Іван) Кунцевич народився 1580 р. в міщанській родині Гавриїла і Марії, у княжому місті Володимирі-Волинському. Він був охрещений у місцевій церкві св. Параскевії Іонійської, так званої П’ятниці. Дитинство і молоді роки Іван провів у рідному місті Володимирі-Волинському. В 1596 році, коли Іванові виповнилось 16 років, батьки віддали його на науку й практику купецького ремесла до купця Якинта Поповича, у Вільно. Він попри різні вмовляння Якинта Поповича, залишає купецьку справу, щоби стати купцем небесних чеснот та віддається на службу Богові.

В 1604 році він вступає до запустілого монастиря Пресвятої Трійці у Вільні. Був прийнятий і в ченці пострижений самим Київським митрополитом Іпатієм Потієм і приймає чернече ім’я – Йосафат.

В 1609 році Йосафат Кунцевич був висвячений митрополитом Іпатієм Потієм на священика. Йосафат своїми науками, добрими словами, милостинею «притягав» до Київської Унійної Церкви велике число людей, які відрікалися схизми та ставали ревними католиками. Вороги, бачачи великі успіхи святого чоловіка, різними способами намагалися знайти в ньому якусь провину чи недолік, а не знайшовши нічого в святому Йосафатові із-за своєї зависті, дали йому назву душехват.

В 1613 році, за наказом митрополити Вельямина Рутського, Йосафат був поставлений на ігумена Битенського монастиря. Митрополит Вельямин Рутський в 1615 році призначає на Полоцький архиєпископський престіл Йосафата єпископом помічником. В 1618 році після смерті старенького архиєпископа Гедеона, Йосафат переймає архиєпископство у свої руки.

У неділю 12 листопада 1623 він був убитий. Йосафат Кунцевич своєю мученицькою смертю привів до з’єднання більше людей, ніж своєю тяжкою працею за життя. Папа Урбан VIII 16 травня 1643 року причислює священномученика Йосафата Кунцевича до числа блаженних. У 1644 році 12 листопада у Римі відбулося перше святкування празника священномученика Йосафата Кунцевича. 29 червня 1867 року, папа Пій ІХ урочистою буллою вписав святого священномученика Йосафата Кунцевича до числа святих мучеників.

Джерело: РІСУ

Йосафата Гордашевська: Перша настоятелька Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії. Народилася 20 листопада 1869 року у Львові у незаможній українській родині. При хрещенні її назвали Михайлиною.

Монаше ім’я Йосафата вона отримала у 1892 році, коли разом із о. Єремією Ломницьким і о. Кирилом Селецьким заснували жіночу чернечу спільноту, яка була покликана до апостольської праці серед людей – Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії.

Вона померла на 49-му році життя від туберкульозу кісток 7 квітня 1919 року, в ніч свята Благовіщення Пречистої Діви Марії. Сестра Йосафата була постаттю справді винятковою і святою. Згодом святість сестри підтвердили численні чуда й надприродні речі, які сталися за посередництвом сестри Йосафати. Її тіло після смерті було віднайдено нетлінним і, як мощі святого Йосафата, було перенесено з Відня до Риму.

У листопаді 1982 року земні останки сестри Йосафати були перенесені до невеликої каплиці в Генеральному домі сестер служебниць у Римі. Невеликі частини мощей є по всій Україні, зокрема, у монастирі на вул. Пасічній, 8, у м. Львові. Сотні людей шукали її заступництва у своїх мирських і духовних потребах. Сестри одержали численні свідчення про особливі ласки, отримані завдяки її заступництву.

Беатифікація с. Йосафати відбулася 27 червня 2001 р. у м. Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі папи Івана Павла ІІ.

Джерело: РІСУ